• ozgekarakaya

Peter


Peter. Kenya, 2016.

Peter, Kenya'ya gitmeden önce internetten bulduğumuz bir safari şirketinin bizim için ayarladığı rehberdi. Kenya'daki ilk günümüzde sabah 6'da, bizimle Jomo Kenyatta Havalimanı'nda buluşmuştu. Mizaç olarak çok sert, kendini ifade ediş tarzında çok kibardı. Arabasındaki her bir parça onun hakimiyeti altındaydı. O olmadan seyir güneşliğini indiremez, bagajı açamaz, öne katlanan koltuğun kilidini oturtamazdınız. Ama bunları rica ettiğiniz her an, sinirlenmiş görünerek arabayı durdurur, size doğru gülümseyerek yaklaşırdı.

Peter'ın 2 karısı 4 çocuğu vardı. İkinci karısını ilk karısına ev işlerinde yardımcı olması için almıştı. Bu yüzden ikinci karısının, ilk karısıyla onun kızı gibi olduğunu söylüyordu.

Peter üniversiteyi Nairobi'de okumuştu. Üniversite okumadan safari rehberi olunamıyordu. Hem iyi bir okul bitirdiği hem de 20 yıldır bu mesleği yaptığı için iyi bir rehber olduğunu düşünüyordu. Ama yine de nasıl bir rehber olduğunu bize soruyordu. Safari turizmi sezonluktu. Safari sezonu olmayan zamanlarda ailesini geçindirmek için tarımla uğraşıyor, çiftçilik yapıyordu.

Peter, Maasai Mara'ya gittiğimiz gün köye girerken gördüğü satıcı kadınlardan ahşap bir tokmak aldı. Ne için aldığını sorduğumuzda "karımı dövmek için" diye cevaplayarak kocaman bir kahkaha attı ve bizi çok korkuttu. Ancak birkaç gün sonra, Afrika yıldızları altında ateşin etrafında oturup sohbet ettiğimiz akşam yanımızdan ayrılırken tokmağı elinde gördük. Peter, otelin rehberler için sağladığı çadırların nehrin yakınlarında olduğunu ve oraya yürümesi gerektiğini söyledi. Tokmağı aslanlar için almış. Yolda karşısına bir aslan çıkarsa Peter'ın kendini koruması için pratik oluyormuş... Korkmamamız gerektiğini, dışarıdan cüsseli göründüğü için aslanların kendisinden korktuğunu söyledi Peter. Kibarca "Lala Salaam" (iyi geceler) dileyerek yanımızdan ayrıldı.

#safari #rehber #kenya #maasaimara

33 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon